Bytter ut P3aksjonen med sykkel

Radionytt.no - 30.09.2025 - Kyrre Dahl

I år blir «P3aksjonen» til «Tour de P3». Glassbur blir erstattet med sykkel når det skal samles inn penger til TV-aksjonen på NRK.


Sindre Reinholt, Jonas Bergløv og Anna Nor Sørensen. Foto: Fanny Feragen Solheim / NRK.

Etter 15 år med «P3aksjonen» skal tre P3-programledere i stedet gjennomføre «Tour de P3». Det varsler NRK i en pressemelding.

Her skal programlederne sykle fra Oslo til Bergen for å samle inn penger til TV-aksjonen. Den går i år til Atlas-alliansen – en organisasjon som hjelper folk med funksjonsnedsettelser i fattige og krigsherja land.

På sykkelsetene finner vi Sindre Reinholt fra «Pønsj», Anna Nor Sørensen fra «Anna» og Jonas Bergløv fra «P3morgen».

– Det er en viktig sak som jeg vil få inn penger til, og så er det så gøy å gjøre sånne ting på P3! sier Anna.

På seks dager skal programlederne legge bak seg 520 kilometer. Blant annet over Hardangervidda.

– Jeg er redd for å bli sliten, redd og kald samtidig, sier Anna.

Får eksperthjelp

Ingen av programlederne liker å sykle, men heldigvis får de eksperthjelp av tidligere proffsyklist Carl Fredrik Hagen.

Programlederne blir avhengige av motiverende ord og donasjoner fra både lyttere og folk de møter på veien.

– Jeg vet ingenting om hva som kommer til å skje mellom Oslo og Bergen. Men jeg tror det blir helt rått! sier Sindre.


Sindre Reinholt, Jonas Bergløv og Anna Nor Sørensen. Foto: Fanny Feragen Solheim / NRK.

Både Anna og Sindre har tidligere vært programledere i «P3aksjonen», men det blir første gang Jonas er med på P3s innsamlingsaksjon. Han har allerede pådratt seg et beinbrudd i hånda etter et fall på sykkelen i oppladningen.

– Jeg gruer meg mest til å oppdage hvem jeg er når jeg er veldig sliten. Og jeg håper at jeg ikke kaster opp, sier Jonas.

«Tour de P3» starter tirsdag 14. oktober fra NRK Marienlyst i Oslo. Søndag kveld 19. oktober skal de tre forhåpentligvis være framme ved Grieghallen i Bergen. Følg turen på NRK P3, i appen NRK Radio eller på P3 sin Instagram.

Om endringen til «Tour de P3» forteller kanalsjef i NRK, Bjørn Tore Grøtte, at det er viktig for NRK P3 å være i utvikling.

– Derfor synes vi det var riktig å prøve noe nytt etter 15 år med «P3aksjonen». Det kan godt hende vi gjør noe lignende som «P3aksjonen» igjen, dersom det oppleves rett. Samtidig er det viktig at NRK P3 utvikler nye konsepter og eventer for å samle og begeistre unge folk, sier Grøtte.

Første P3aksjon i 2009

Den første «P3aksjonen» ble arrangert i Oslo i 2009, der Ronny Brede Aase, Ken Wasenius-Nilsen og Aishath Afeef sende direkteradio fra et glassbur i 72 timer.

Det utvikla seg til å bli fire P3-profiler som hadde 100 timer direktesending fra Trondheim. Der ble de utsatt for ville utfordringer som svimerke på rumpa, henge i kjøttkroker og forvandlinger til både It-kloven, Shrek og Voldemort.

Leder for TV-aksjonen, Nina E. Larsen, gleder seg til «Tour de P3».

– Vi er utrolig takknemlige for at P3 tar med seg lytterne på denne reisen. Det gir energi og inspirasjon til hele TV-aksjonen. Denne turen om mer enn kilometer – den handler om fellesskap og vilje til å hjelpe.

  • Mer om: NRK Radio - alle saker - Følg oss: på  

    Annonse