|
|
|
|
Radioimporten er nær doblet på ett år
Innføringen av DAB fører til høye import-tall, viser nye tall.
Mer om Utstyr
Foto: Illustrasjon
|
|
RADIONYTT.NO - 20.12.17 - Kyrre Dahl
|
Det lages radio i Norge, som Ixion på bildet, men det meste må importeres. I oktober og november i år ble det innført i alt 353 000 radioapparater, ifølge den månedlige statistikken Utenrikshandel med varer, som SSB står bak. I fjor ble det importert 187 000 radioer i de samme to førjulsmånedene.
– Økningen fra 2016 er på 89 prosent. De fleste av radioene som er importert i år, er DAB-radioer, forteller førstekonsulent Kjersti Fjærtoft Fossanger i Statistisk sentralbyrå.
Hun legger til at importøkningen kan spores enda et år tilbake i tid. I oktober og november 2015 ble det til sammen importert 118 000 radioapparater.
– Den samlede verdien på de drøyt 350 000 radioapparatene som ble importert før jul i år, er på nærmere 173 millioner kroner. Verdiøkningen fra året før er på i overkant av 65 prosent, opplyser Fjærtoft Fossanger.
Kommenter gjerne denne saken på vår: Facebook-side
|
|
|
|
|
SISTE NYTT FRA RADIONYTT.NO:
|
|
|
|
|
NYHETER OM PODCAST PÅ LYTTE.NO
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|